FOTO Trei români, pe cele mai înalte vârfuri de pe cele 7 continente … – Adevărul

Mihai Nenciu, Nicolae Rotaru şi Bogdan Ofiţeru au demarat proiectul 7 Summits cu ajutorul Asociaţiei Litoral-Delta Dunării, care i-a numit ambasadori onorifici ai staţiunii Mamaia.

„Pentru România şi pentru Constanţa, escaladarea acestor vârfuri va fi o premieră absolută, fiind singura echipă care a încercat vreodată realizarea unui astfel de proiect. În lume sunt doar 75 de persoane care au în palmares cele 7 vârfuri, dar nu există nicio echipă, şi cu atât mai puţin una românească!“, precizează Corina Martin, preşedintele Asociaţiei Litoral-Delta Dunării.

Prima etapă a proiectului expediţionar a avut loc în luna iunie a acestui an, în Nepal, unde echipa şi-a testat echipamentele, urcând până în tabăra de bază de pe Everest şi escaladând vârfurile Kala Pattar (5640 metri), Chukkung Ri (5550 metri) şi Nangkar Tshang (5616 metri).

A doua etapă a avut loc în luna septembrie, când sportivii au escaldat cu succes cel mai înalt vârf al Europei şi al Rusiei, vârful Elbrus (5642 metri) din muntii Caucaz.

A treia etapă a început la 9 decembrie, când Mihai Nenciu şi Nicu Rotaru au plecat spre Tanzania pentru a urca pe cel mai înalt vârf al Africii şi al Tanzaniei, vârful Kilimanjaro (5895 metri). La 17 decembrie, ei au marcat această reuşită. La ora 5.40 a zilei de duminică, 17 deecembrie, tricolorul românesc a ajuns cel mai înalt vârf al Africii. „Aventura continuă... Urmează Aconcagua, cel mai înalt vârf al Americii de Sud!“, a anunţat Mihai Nenciu.

Cei mai noi ambasadori onorifici ai staţiunii Mamaia, Mihai Nenciu, Nicolae Rotaru şi Bogdan Ofiţeru, doresc astfel ca echipa lor să escaladeze, pe parcursul câtorva ani, cele mai înalte vârfuri montane de pe toate cele 7 continente. Acestea sunt:

1. Everest (Asia) - 8.848 metri

2. Aconcagua (America de Sud) - 6.962 metri

3. McKinley (America de Nord) - 6.194 metri

4. Kilimanjaro (Africa) - 5.885 metri

5. Vinson (Antarctica) - 4.897 metri

6. Elbrus (Europa) - 5.642 metri

7. Kosciuszko (Australia) - 2.228 metri

Mihai Nenciu este paraşutist, scafandru, ultramaratonist montan, alpinist şi montaniard având o experienţă sportivă de peste 20 de ani. Nicu Rotaru este multiplu campion naţional şi balcanic de culturism şi Strong Man, montaniard şi alpinist, cu o experienţă sportivă de peste 25 de ani.

„Suntem convinşi că vom reuşi să ducem şi acum tricolorul românesc şi steagul staţiunii Mamaia pe cel mai înalt vârf al continentului african. Stă în puterea noastră să facem acest lucru care, fără falsă modestie, considerăm că ar fi nu doar o premieră absolută, ci şi un model pentru ceilalţi. Avem experienţa, cât şi pregătirea necesară realizării acestui proiect expediţional. Am investit toată energia noastră fizică şi financiară pentru a ajunge aici şi pentru a încerca să ducem numele staţiunii Mamaia, al Constanţei şi al României pe cele mai înalte vârfuri ale lumii. Dorim sa demonstrăm că nişte oameni obişnuiţi, atâta vreme cât depun efort, pasiune şi daruire în ceea ce fac, pot să reuşească şi să aibă succes. 

Suntem amândoi născuţi şi crescuţi la malul mării şi suntem legaţi afectiv de oraşul de la Marea Neagră şi de staţiunea Mamaia. Considerăm că cea mai mare bogăţie a acestei zone nu o reprezintă soarele strălucitor, nisipul fin sau briza mării, ci cea mai mare bogăţie suntem noi, oamenii. Şi vrem să demonstrăm prin puterea exemplului nostru că şi oraşul nostru are oameni ambiţioşi şi hotărâţi, care fac performanţă şi care duc numele Constanţei şi al staţiunii Mamaia in cele mai indepartate locuri ale lumii!“, a spus Mihai Nenciu la plecarea în expediţie.

Nicu Rotaru a amintit despre componenta umanitară a expediţiei: „Echipa noastră expediţionară sprijină lupta împotriva sindromului Dravet, o formă rară şi incurabilă de epilepsie, ce afectează 1 din 20.000 copii într-un mod iremediabil. Ne dorim să tragem un semnal de alarmă şi să îi facem pe toţi românii conştienţi că acestă boală există, este reală, iar aceşti copii au nevoie să fie sprijiniţi şi ajutaţi. Mulţumim Asociaţiei Litoral-Delta Dunării pentru susţinere şi pentru implicarea în promovarea acestui ambiţios şi îndrăzneţ proiect expediţionar! Totodată, mulţumim companiei Turkish Airlines pentru ajutorul oferit şi pentru susţinerea necondiţionată încă de la început. Se zice că suntem ceea ce mâncăm sau ceea ce iubim. Credem însă că suntem şi ceea ce visăm, iar visul nostru este acela de a pune steagul tricolor şi steagul staţiunii Mamaia pe cele mai înalte vârfuri ale acestei planete!“ 

Pe aceeaşi temă: 

Aventura incredibilă a lui Dorel. Primul român care a traversat solitar Atlanticul vine din munţii Bucovinei, a fost cioban la stână şi a văzut marea abia la 20 ani

Aventura lui Avram Iancu, primul om din lume care a parcurs înot Dunărea fără costum de neopren: „A trebuit să înot un fluviu ca să ajung în Deltă“ VIDEO

 

Let's spread the love!


Learn How To Be #1 on Google Results


Source